Як правильно вибрати клітку для гризуна?


Як вибрати клітку для гризуна?

Купівля безпечного і зручного житла для вашого улюбленця-гризуна це один з найважливіших і великих кроків, який ви повинні зробити якщо вирішили завести собі гризуна. Крім того, це часто є найдорожчим вкладенням. У цій статті ми розглянемо основні питання, що виникають під час вибору клітки, вимоги до майбутнього житла, питання безпеки та деякі інші аспекти.

Загальні рекомендації щодо розмірів кліток

В залежності від виду гризуна, йому потрібно мінімум від 2-4 до 18 куб.дм (літрів) простору. Чим більше особин у вас житиме, тим більшого розміру клітка вам потрібна. Це всього лише загальні вимоги. Необхідно враховувати, що вашим тваринам буде потребуватися більше місця, наприклад для прогулянки, сну, встановлення різних розважальних засобів, годівниць, драбинок, будиночків та інших аксесуарів. Не забувайте, що обрана клітка стане єдиним місцем проживання вашої тварини впродовж всього життя (якщо тільки в майбутньому ви не захочете поміняти клітку). Тому, чим більший розмір має клітка, тим краще.

У великих розмірах є й кілька переваг. По перше, великі клітки повільніше забруднюються і засмічуються, що також стосується і різних виділень продуктів життєдіяльності вашого тварини, яка зможе менше ними дихати. Більш активне життя гризунів буде сприяти підтримці їхнього здоров’я, зменшувати ймовірність ожиріння і нудьги, що збільшить їх тривалість життя. Якщо у вас кілька особин, то у них з’явиться можливість ненадовго усамітнитися, або ж навпаки отримати величезний простір для спільних розваг.


Основні вимоги до безпеки кліток

На сьогоднішній день у продажу можна знайти різні моделі кліток для гризунів від українських та зарубіжних виробників. Всі вони мають різні розміри, матеріали, форми, комплектацію та покриття. Але у кожної з них є спільні вимоги до безпеки.

Клітка повинна забезпечувати достатню вентиляцію

Для цього краще підходять клітки, виготовлені з сітки. Це металеві клітки, які мають пластиковий чи металевий піддон. Прути забезпечують відмінну прохідність повітря, а піддон дозволяє використовувати наповнювачі для кліток. Клітки, що мають скляні або пластикові бокси, теж мають свої переваги, але такі клітки підходять не всім гризунам. У них затримується пил, випаровування аміаку не вивітрюється досить швидко, що явно не сприятиме здоров’ю вашого улюбленця. І звичайно ж для утримання гризунів не підходять цільні акваріуми з решіткою зверху.

Основа клітки (піддон) з решіткою чи без?

Ймовірно вам здасться дуже зручним, якщо фекалії гризунів будуть падати під решітку і ваш улюбленець не буде лазити по них. Але враховуйте, що наявність решітки на підлозі може привести до різного роду травм, особливо якщо у вас живе кілька гризунів. Іноді, від постійного знаходження тварини на решітці, можуть виникати запалення подушечок лап.


Які полиці повинні бути в клітці?

Як уже згадувалося раніше, вкрай небажано щоб полиці клітки були виготовлені з решітки. Вибирайте клітки, в яких є максимальна кількість рівних пласких поверхонь. Є клітки з дерев’яними або пластиковими поличками, драбинками та іншими зручностями. Якщо ж у вас клітка з решітками, то ви просто можете їх закрити. Для цього можна використовувати фанеру, дощечки або інший подібний матеріал. Головне стежте за їх станом. Адже вони також засмічуються і брудняться в результаті життєдіяльності гризунів. Тому такі полички необхідно регулярно чистити, мити або замінювати. Як правило, якщо ситуація не запущена, то це робиться досить легко.

Яке покриття клітки краще?

Якщо ви вирішите вкласти в клітку більше коштів, то така клітка прослужить вам довше. Вибирайте клітки з міцними і щільними піддонами. Такі піддони будуть міцнішими, їх можна буде з легкістю чистити не боячись поламати, вони будуть більш стійкими до можливих погризів тварин. Але не менш важливим є покриття самої клітки, тобто металу, з якого вона виготовлена. Клітка може бути оцинкована, пофарбована або ж мати ПВХ покриття. Будь-який вид покриття захищає метал від корозії. Розглянемо всі види покриттів кліток.

Клітки з фарбовим покриттям. Як правило, це найдешевші варіанти кліток, які пропонують українські або китайські виробники. Хоча є багато моделей від європейських виробників, і такі клітки не дешеві. Але і якість покриття у таких моделей набагато вище. Їх фарба більш стійка до зовнішніх впливів, в тому числі механічних.


Метал таких кліток фарбується порошковим методом. Такі клітки виглядають досить презентабельно, а фарба чудово захищає метал, але такий вид покриття є не дуже надійним. Фарба може потріскатися або подряпатися. Гризуни, або інші жителі клітки (наприклад птахи), з легкістю згризають фарбу. В такому випадку метал залишається без захисту і піддається корозії. А вам доведеться іноді мити клітку, що ще сильніше сприятиме окисленню. Ці речовини не принесуть користі вашому гризуну.

Клітки з цинковим покриттям. Це вже клітки низького чи середнього рівня. Також в основному пропонуються українськими, польськими чи китайськими виробниками. Оцинкований матеріал чудово захищає метал від різних окислювальних процесів. Таке покриття виглядає дуже добре, клітки з оцинкованими прутами відмінно вписуються в будь-який інтер’єр. Цинкове покриття досить довговічне і має непогану стійкість до гризіння. Але, у разі пошкодження покриття, наприклад якщо воно було пошкоджено при транспортуванні, зберігалося неналежним чином або тварина активно намагалася відполірувати прут в певному місці, метал почне так само швидко іржавіти. Місця корозії будуть зачіпати сусідні незаймані області та будуть послаблювати стиковку покриття з металом, що буде призводити до поступового подальшого псування поверхні клітки. Якщо оцинковка була якісною, то такі клітки, як правило, служать найдовше.

Клітки з ПВХ покриттям. У більшості своїй це клітки зарубіжних виробників преміум рівня. ПВХ чудово захищає матеріал від різних процесів, надійно кріпиться на металі, має непогану стійкість до механічних пошкоджень. Але знову ж, таке покриття не зможе довго протистояти зубам вашого гризуна.

У вас повинен бути легкий доступ до всіх частин клітки

При виборі клітки обов’язково звертайте увагу на розташування дверцят і полиць. Дверцята клітки повинні бути досить великими як для дорослої тварини, так і для ваших рук. Полиці повинні бути розташовані так, щоб тварина не змогла забитися в глухий кут. Тварина і ваші руки повинні спокійно і без ускладнень діставатись до всіх місць у клітці. Ідеальним варіантом буде якщо полиці будуть з’ємними, їх можна встановити так, як вам і вашому гризунові буде зручно.


Переконайтеся, що дверцята надійно закриваються. Це легко можна перевірити закривши дверцята і потягнувши їх в центрі. Враховуйте, що якщо дверцята замикаються ненадійно, то деякі гризуни (особливо дегу, шиншили і щури) можуть навчитися їх відкривати. Якщо дверцята легко відкриваються, то для тварини не складе особливих труднощів вибратися в самий невідповідний момент. У деяких моделях кліток, зазвичай більш високого цінового сегменту, встановлені додаткові запірні пристрої.

Також, якщо в клітці є труби-проходи або інші зовнішні модулі, перевіряйте міцність і надійність їх кріплення. Загалом, подумайте чи буде вам зручно протягувати руку під полицею, щоб щось прибрати. Гадаємо, що не буде.

Відстань між прутами

Відстань між прутами має бути досить маленькою, щоб навіть дитинча гризуна не змогло вибратися з клітки. Адже який сенс буде в клітці, якщо ваш улюбленець зможе спокійно вислизнути між прутами. Увага! Звертайте увагу на структуру клітки. Деякі моделі мають більш великі відстані в місцях з’єднання, між крайніми прутами на кожній зі сторін, а також в деяких інших місцях. Враховуйте це.

Структура решітки може мати горизонтальні прути, вертикальні прути або решітку з квадратними отворами. Також звертайте увагу на щільність металу. Бо якщо метал буде м’яким, а відстань між прутами на перший погляд буде нормальною, вона може збільшитися в два рази і ваша тваринка спокійно пройде через такий отвір.

Купити клітку “для початку” або відразу остаточно?

Деякі люди вважають за краще спочатку купувати клітки меншого розміру. Хтось керується початкової економією, хтось думає що маляті клітка буде занадто велика і бере більше маленьку, і так далі. У другому випадку важливо розуміти, що гризуни ростуть дуже швидко, через місяць-два ваша клітка може виявитися тісною. Якщо ви купуєте маленьку клітку з метою економії, то ретельно зважте всі аспекти такої покупки. Адже вам надалі все одно доведеться купити клітку більшого розміру.

Правда, деякі маленькі клітки можна використовувати як переноски для гризунів, якщо ви плануєте переїзд, візит до ветеринара або берете тварину у відпустку. Також таку клітку можна буде використовувати як тимчасове житло на випадок захворювання або травми одного з ваших гризунів.


Враховуємо ваше житло

Залежно від умов, в яких ви живете, виду житла, його розмірів, ви повинні підбирати клітку відповідним чином. Якщо ви живете в невеликій квартирі, переконайтеся що клітка нормально встане у виділеному вами місці, увійде в ванну кімнату для очищення тощо. Враховуйте всі її габарити.

Також, візьміть до відома, що кожна клітка може шуміти. Більш щільні структури (зазвичай це стосується кліток більш високого цінового рівня) кліток не будуть видавати різних деренчливих звуків. Але деякі клітки будуть шуміти як відро з болтами. Враховуйте ще шум, що створюватиметься самими тваринами. Добре обміркуйте можливе розміщення клітки в своєму житлі.

Діти та гризуни

У вас є маленькі діти? Тоді потурбуйтеся про те, щоб ваша клітка мала частий прут. Ідеальним варіантом буде такий розмір, коли ваша дитина не зможе просунути крізь прути свої пальці. Це захисти дитину від можливого укусу. Враховуйте, що деякі види гризунів дуже полохливі, можуть проявляти агресію, захищають свою територію. Обов’язково розкажіть своїй дитині як необхідно поводитися поруч з кліткою, що не можна пхати пальці в клітку, не можна відкривати дверцята, не можна намагатися залазити на клітку тощо.

Розбірна або цільна клітка?

Вибір розбірної або цільної клітки залежить, в першу чергу, від ваших уподобань. Розбірна клітка легко розбирається, її можна скласти і заховати, або взяти з собою у відпустку. Деякі клітки мають досить складні схеми збірки. Також враховуйте це при покупці, адже вам ймовірно буде необхідно її часто розбирати-збирати. У розбірних кліток також є ще одна перевага – адаптованість. Ви можете легко встановити полиці, елементи для лазіння або інші аксесуари. В свою чергу, деякі цільні (нерозбірні) клітки мають вбудовані полиці, і їх не можна зняти або перемістити.


Якої висоти має бути борт піддону клітки?

Різні моделі кліток мають різну висоту піддону. Це може бути 2-3 сантиметри, а може бути й 25. Враховуйте ще й вид наповнювача для гризунів, який ви плануєте використовувати. Стружка (тирса) дуже добре розлітається навколо клітки, в порівнянні з пресованими гранулами. Високий піддон буде затримувати більшу частину наповнювача всередині клітки. Окремі моделі кліток обладнані спеціальним бортиком для уловлювання наповнювача. Якщо ваша тварина сильно розкидає наповнювач навколо клітки, то ви самостійно можете зробити такий бортик. Його легко виготовити зі шматка пластика, оргскла або щільного картону.

Навіщо клітці колеса?

Ймовірно ви бачили деякі моделі кліток (особливо дуже великих розмірів), які були обладнані колесами. Це зроблено спеціально для зручності переміщення. Адже вага таких кліток може перевищувати 30 кг. А навіщо ж рухати клітку, запитаєте ви? Ну, наприклад, для прибирання навколо неї. А може ви просто хочете завжди бути разом зі своїм улюбленцем?

Що краще, однорівнева клітка з великою площею або багаторівнева з більш маленькою?

В першу чергу це залежить від виду гризуна. Таким видам, як шиншили або дегу, переважно обирати клітки великого розміру з кількома рівнями. Адже такі тварини дуже активні та люблять стрибати. Вони з легкістю лазять по стінках клітки. Морським свинкам і кроликам краще обирати клітки з одним рівнем (або з поличкою на невеликій висоті) з великою площею підлоги. Також враховуйте вік тварини. Якщо тварина літня, то краще вибрати клітку з одним або двома рівнями. Також враховуйте, що в клітці не повинно бути просторів з великою висотою у вертикальній проекції. Якщо ваша тварина впаде з полиці, то ймовірність травми повинна бути мінімальною.


Отже, підіб’ємо підсумок. Основні етапи при виборі клітки для гризуна.

Етап 1. Думайте про більше.
Завжди вибирайте максимально велику клітку, яку ви можете собі дозволити, навіть якщо ваша тварина має невеликий розмір. Їм буде набагато цікавіше і корисніше мати можливість лазити, бігати, стрибати і просто отримувати задоволення від життя в замкнутому просторі.

Етап 2. Вибираємо вид житла.
Як правило, клітки діляться на три види: класичні клітки, виготовлені з решітки; скляні або пластикові акваріуми з надбудовами (клітками); і пластикові бокси. Враховуйте умови утримання, вид гризуна, зручність використання клітки та інші фактори.

Етап 3. Дивимося на піддон.
Переконайтеся, що піддон виготовлений з щільного матеріалу, має достатню висоту для утримання наповнювача, не має виступів (чим ваші гризуни безсумнівно скористаються щоб зробити в клітці ще один вхід чи, скоріш за все, вихід :). Піддон повинен бути комфортним для перебування на ньому вашого улюбленця.

Етап 4. Прути клітки.
Ретельно підбирайте розмір між прутами. Не забувайте, що для деяких гризунів відстань між прутами в 1-1,5 см це вже гарантія виходу на волю.

Етап 5. Класична клітка або клітка з “покращеннями”.
Ви можете купити клітку просту, без додаткових ходів. Але є клітки з трубами, будиночками, балкончиками та іншими поліпшеннями. Враховуйте, що всі ці деталі вам рано чи пізно доведеться знімати і чистити. А це не завжди буває легко. Також враховуйте, що якщо в трубах будуть щілини або отвори, то ваш гризун зможе прогризти в цьому місці дірку і вибратися з клітки.
Ви зможете в будь-який час придбати будь-який будиночок або лежанку для свого гризуна, які перебуватимуть всередині клітки.

Етап 6. Бігове колесо.
Обов’язково купіть бігове колесо для свого гризуна. Віддавайте перевагу колесам, виготовленим з металу або дерева. Такі матеріали будуть безпечними для них, на випадок якщо вони захочуть поточити о них свої зубки. Вони також будуть більш довговічними і надійними. Багатьом гризунам подобається бігати в таких колесах. Це додатковий тренажер для підтримання їхнього здоров’я. Обов’язково враховуйте розмір клітки при виборі бігового колеса. Воно повинно спокійно поміщатися всередині клітки, не створюючи небезпечних місць.

Етап 7. Святкуємо новосілля гризуна.
От і все! Ваш гризун забезпечений своїм власним житлом. Запускайте його всередину і знайомтеся.


Схожі статті

Коментарі